30|05|2011
Psychologenpraktijk Bleijenberg-Derks enthousiast over de inzet van Beating de Blues
Psychologenpraktijk Bleijenberg-Derks heeft op haar drie locaties zorgaanbod op gebied van kortdurende eerstelijnspsychologische hulpverlening, psychotherapie en mindfulness. Binnen de eerstelijns hulpverlening kunnen cliënten met lichte tot milde depressie sinds augustus 2010 ook behandeld worden middels Beating the Blues. Na het volgen van de gebruikerscursus was er voldoende informatie om te starten met cliënten. De scepsis of dit cliënten en ons zou bevallen leidde tot een bescheiden start bij cliënten die anders 2 maanden op de wachtlijst zouden staan. Binnen de behandeling staat de face-to-face relatie immers centraal. De eerste 4 cliënten waren opgelucht dat ze meteen opgeroepen werden voor een Beating the Blues- intake. Tot onze grote verbazing en verrassing waren deze eerste 4 cliënten zeer tevreden en tijdens het evaluatiegesprek na de 8 internetsessies bleek bij alle 4 de clienten de klachten dermate verminderd dat ze geen behoefte meer hadden aan vervolg gesprekstherapie. Inmiddels is duidelijk geworden dat het eerder regel dan uitzondering is dat aan het einde van Beating the Blues cliënten besluiten om niet verder in gesprekstherapie te gaan. Dit hangt waarschijnlijk ook samen met dat we in het intake gesprek goed screenen op geschiktheid. Vooral als cliënten bij matige stemmingsklachten een negatief zelfbeeld hebben, piekeren en onvoldoende inzicht hebben in hun automatische gedachtenschema’s en depressieve attributiestijl kennen, lijkt ons Beating the Blues een volwaardig alternatief voor gesprekstherapie.
Door middel van 1 a 2 contacten was gedurende de 8 wekelijkse internetsessie bij de cliënten toch het gevoel ontstaan dat ze niet helemaal aan zichzelf waren overgeleverd en dat indien nodig ze een beroep konden doen op ons. In de startfase waren er wel allerlei administratieve lastige zaken voor ons die te maken had met het toepassen van BtB in de software van Mentaal Beter. Alle softwareproblemen werden na verloop van tijd opgelost.
Na deze start besloten we om meer medewerkers met Beating the Blues te laten werken. Inmiddels zijn nog 6 therapeuten toegerust om de behandeling toe te passen. Dit is nu in de uitvoeringsfase en in het begin voor alle psychologen ook wennen, zowel inhoudelijk als administratief. Het innen van eigen bijdrage, het overzetten van de internetsessieresultaten naar het juiste MB logboek, het overzicht houden e.d. vergt zeker in het begin de nodige begeleiding. Hopelijk wordt de software integratie van BtB en MB nog verbeterd.
We hebben intern nog enkele malen uitgewisseld omdat het belangrijk is als behandelaar achter deze methode te staan en scepsis goed uit te spreken en te experimenteren met het toepassen. We hebben onlangs de voorlopige resultaten laten zien aan een tiental huisartsen. Het bleek dat huisartsen het raar vonden als wij cliënten die ze verwijzen voor gesprekstherapie een internettherapievorm aanbieden. Daarom is goede informatie en overleg met verwijzende huisartsen erg belangrijk gebleken. Door middel van uitkomstmeting van alle clienten die Beating the Blues hebben voltooid kunnen we een significante verbetering zien met betrekking tot de klachten en de mate van overstuur zijn.
Concluderend zijn we positief over de inzet van BtB in onze praktijk en zullen we dit in de komende maanden geleidelijk uitbreiden.
|